Külkapcsolataink
Külkapcsolataink
A Határtalanul program keretében ismerkedtünk meg az eszéki Horvátországi Magyar Oktatási és Művelődési Központtal, Horvátország egyetlen magyar nyelvű középiskolájával. A két közös kirándulás előkészítése és lebonyolítása során tanárok és diákok között olyan baráti kapcsolat alakult ki, hogy a két iskola vezetése úgy döntött, hogy testvériskolai szerződést köt.
Az ünnepélyes eseményre 2018. november 16-án került sor az Iskolai Zrínyi Napok záróünnepélyén. A szerződést Götzné Batta Mónika és Andócsi János igazgatók láttál el kézjegyükkel. A megállapodást pedig majd a két iskola diákjai és tanárai töltik meg tartalommal.
Testvériskolai események:
2019.01.12-13. Eszék
Az első közös program a két iskola között focipályán jött létre. Iskolánk tanár focicsapata meghívást kapott Andócsi János igazgató úrtól egy országos rendezvényre, a 60 Éven Felüliek Országos Verseny Sorozatára, melyen a magyarországi csapatok mellett a Magyarországgal határos országok magyar lakta területeinek 60 éven felüli labdarúgó csapatai is részt vesznek. Az első határontúli csapatok eszékiek. A mi válogatottunk volt profi labdarúgókból álló két eszéki válogatottal játszott. Az első meccsen 4:2 arányban győztünk, a másodikon a tornagyőztes csapattól viszont 2:0 arányban vereséget szenvedünk.
A mérkőzések után nagyszerű vendéglátásban volt részünk. Andócsi János igazgató úr bemutatta az iskolát, ahol óvodától középiskoláig nevelnek magyar és horvát anyanyelvű gyerekeket. Este városnézés, majd másnap a Baranya háromszög falvaival ismertetett meg bennünket Zsigmond Csaba tanár úr.
A csapat tagjai: Gonda László, Illés Antal, Járnovics József, Módos Csaba, Ódor László, Wágner Csaba, Zsigmond Csaba tanár urak.
Köszönet mindenért Andócsi János igazgató úrnak és Ádám Sándor gondnok úrnak!
2019.03.22. Eszék
ESZÉKI KIRÁNDULÁS
Időpontja: 2019. 03. 22.
Résztvevő osztályok: 9.A – 24 fő
9. B – 8 fő
10. A – 3 fő
2/14. – 5 fő – összesen 40 fő
Kísérő tanárok: Götzné Batta Mónika igazgatónő
Zsigmond Csaba – gyakorlatioktatás-vezető
Tóth Csilla – tanár, osztályfőnök
Gaál Gabriella - tanár, osztályfőnök
A Rákóczi Szövetség Diákutaztatási Programjának köszönhetően lehetőségünk volt felkeresni testvériskolánkat a „Horvátországi Magyar Oktatási és Művelődési Központ”-t Eszéken.
2019. március 22-én reggel háromnegyed nyolckor indultunk. Pécs, Mohács érintésével értünk az udvari határátkelőhelyre.
Útunk első állomása Batina.
Itt Emlékmúzeum épült 1981-ben épült. A létesítmény tengelye pontosan a batinai emlékműre mutat.
1944-ben itt keltek át a szovjet csapatok a Dunán, erre emlékmű emlékeztet a folyóparton (Kiskőszegi csata). Ma híd áll a Dunán Batina és Bezdán között.
Az emékművet a Batinai csata tiszteletére 1946-ban Antun Augustinčić építette. A Batinai csata 1944. november 11-étől 30-ig tartott.
A monumentális alkotásról kitűnő kilátás van Pécsre, a Mecsekre és megcsodálhattuk a Bácskai Rónaságot is.
A következő állomásunk Csúza volt. Itt a református temetőt kerestük fel.
Ács Gedeon (Beceneve: Gida; Bellye, 1819. augusztus 31. – Csúza, 1887. november 12.) református lelkész, az 1848–49-es forradalom és szabadságharc résztvevője, tábori lelkész századosi rangban, emlékíró sírjára helyeztük el a megemlékezés trikolorját, fejet hajtottunk emléke előtt. Ő volt az, aki az 1848–49-es forradalom és szabadságharc első napjaiban a híveknek a forradalom szükségességéről prédikált. Kiállt a személyi függőség, földesúri adózás és robot megszűnéséért. 1848. szeptember 27-én Laskón írta meg Kossuth Lajosnak címzett levelét.
A harcok kezdetén tábori papnak jelentkezett, így lett tábori lelkész századosi rangban, de nemcsak tábori lelkész volt, hanem fegyverrel a kezében harcolt a rábízott század élén. 1848. október 22-én Batthyány Kázmér vezetésével bevonultak Eszékre, de a következő évben kiűzték onnan őket a császáriak, Ács Gedeont pedig a pécsi börtönbe zárták. Még abban az évben szabadult, amikor visszatért gyülekezetébe. A világosi fegyverletétel után nem érezte magát biztonságban, Orsovánál csatlakozott a Török Birodalomba emigrálókhoz. Vidinben egy internálótáborban volt pár napot, majd egy kofferral néhány menekülttel – köztük Kossuth Lajossal – elindult Kütahya városába. Majd ez év szeptemberében a Mississippi nevű amerikai fregattra felszállva útnak indult Amerikába több társával egyetemben.
Gyötörte a honvágy, így 1861. február 23-án hajóra szállt. Áprilisban Drezdában tartózkodott, hogy megkaphassa az amnesztiáról szóló levelet. Május 19-én érkezett meg a levél, két nap múlva pedig megkapta a vízumot is.[8]
Magyarországra hazaérve nem fogadták szívélyesen, sokan véteknek tartották az ő emigrálását. Csupán családja örült hazajövetelének. Az egyházi hatalom nem engedte, hogy megkapja régi parókiáját Laskón, viszont helyettes lelkészi állást kapott Drávaszabolcson.
1862. február 23-án 4 csúzai hívő felkereste, hogy elvállalná-e a helyi gyülekezet szolgálatát. Pontosan két hónappal később megválasztották lelkésszé, ettől az időtől fogva a Dráva menti szórványokat gondozta haláláig. Élete utolsó évtizedéről kevés adat maradt fönn. 1887. november 12-én halt meg.
Tovább vettük utunkat Eszékre. Csúza és Eszék között a „Baranyai háromszög” magyar lakta településein utaztunk keresztül.
Idegenvezetőnk, kedves kollegánk nagyon jól ismeri a környéket, hiszen gyermek- és ifjúkorát itt töltötte, tanári pályáját itt kezdte. A „Laskói Általános Iskola” diákjait tanította a magyar nyelv szépségeire.
Útunk során érintettük, Hercegszöllőst, ami a középkorban Baranyavár birtoka volt. A településen rendezték meg a magyar reformáció első és egyben legfontosabb zsinatát, ahol lefektették a Hercegszöllősi kánonokat 1576-ban. A török hódoltság alatt elpusztult és csak az 1700-as évek elején nagyrészt magyar lakosokkal népesült be újra.
Következő állomásunk Laskó volt, ahol megcsodáltuk az ősrégi református templomot. 1544-ben itt működött Sztárai Mihály prédikátor, aki a következő pár évben 120 falut térített evangélikus vallásra Szlavóniában és Baranyában.
Elértük célállomásunkat, testvériskolánkat, a „Horvátországi Magyar Oktatási és Művelődési Központ”-t. A testvériskolai szerződéskötésre ünnepélyes keretek között 2018. november 16-án került sor az Iskolai Zrínyi Napok záróünnepélyén. A szerződést Götzné Batta Mónika és Andócsi János igazgatók látták el kézjegyükkel.
Vendéglátóink szeretettel fogadtak bennünket. Sportesemény keretében diákjaink megmérkőztek egymással egy barátságos futballmérkőzésen. Majd tekintettük testvériskolánkat. Az iskola „színháztermében” tartottunk egy rövid megemlékezést, prózával, verssel és zenével emlékeztünk 1848. március 15. eseményeire.
Az iskola vezetése meghívott bennünket ebédre, babgulyást kaptunk, amit az iskola ebédlőjében fogyasztottunk el.
Az iskola történelem tanára kísért el bennünket Eszék óvárosába. Tartott egy rövid ismertetőt a város történelméről, majd sétát tettünk a patinás óvárosban.
Megtudtuk, hogy Eszéknek a török időkig magyar lakossága volt. A török 1526. augusztus 22-én itt kelt át a folyón, utána a hidat felégette. 1537-ben itt aratott győzelmet a török a császári seregeken, 1566-ban útban Szigetvár felé itt kelt át a Dráván II. Szulejmán szultán. 1599-ben a hidat Pálffy Miklós égette fel. 1664. február 2-án Zrínyi Miklós sikeres téli hadjárata során ismét felgyújtotta.
Ezt követően a tavaszi napsütést a Dráva partján élvezhettük, ami mindannyiunknak felemelő élményt nyújtott.
Hazafelé a beremendi határátkelőn hagytuk el az országot.
Hálás köszönetünket fejezzük ki a Rákóczi Szövetségnek, hogy lehetőségünk volt testvériskolánkat meglátogatni, részt venni ezen a sok élményt adó kiránduláson.
Szigetvár, 2019. március 27.
Gaál Gabriella kísérőtanár
2019.04.12. Szigetvár
2019. április 12-én a hagyományos pedagógus focitornára hívtuk meg testvériskolánk tanárait. Az általános iskolák, a fenntartó, a középiskola és az eszékiek négyeséből az általános iskolás kollégák kerültek ki győztesen.
Gratulálunk minden résztvevőnek!
2019.09.27. Eszék
20 éves a Horvátországi Magyar Oktatási és Művelődési Központ. Erre emlékezve kapott iskolánk tanár focicsapata meghívást testvériskolánkba. A mérkőzés barátságos 4:4-es döntetlennel végződött. A rendezvény során az iskola jelenlegi és egykori tanáraival is megismerkedhettünk.
2020.01.11. Eszék
Iskolánk tanár focicsapata már másodízben kapott meghívást Andócsi János igazgató úrtól a 60 Éven Felüliek Országos Verseny Sorozatára, melyen a magyarországi csapatok mellett a Magyarországgal határos országok magyar lakta területeinek 60 éven felüli labdarúgó csapatai is részt vesznek.
A mérkőzések után nagyszerű vendéglátásban volt részünk.
Köszönet mindenért Andócsi János igazgató úrnak, Bognár Attila tanár úrnak és Ádám Sándor gondnok úrnak!
2022.04.08. Szigetvár
Hosszú - a COVID okozta - szünet után 2022. április 8-án ismét a hagyományos pedagógus focitornára hívtuk meg testvériskolánk tanárait. Az általános iskolák, a fenntartó, a középiskola és az eszékiek négyeséből megint az általános iskolás kollégák kerültek ki győztesen.
Gratulálunk minden résztvevőnek!
2022.06.28. Szigetvár
Testvériskolánk tantestületét fogadtuk június 28-án. Iskolabemutatás, városnézés, és történelmi séta a várban, aztán kötetlen beszélgetés, tapasztalatcsere volt a program.
Sokan már régi ismerősként köszönthették egymást, de új barátságok is kialakultak.
2022.09.28. Eszék
Andócsi János igazgató úr meghívására iskolánk tantestülete látogatást tett testvériskolánkban, a HMOMK-ban.
2023.03.20 Eszék
Beszámoló a Baranya Megyei SZC Zrínyi Miklós Gimnázium és Szakképző Iskola tanulói csoportjának 2023. 03.20-i eszéki útjáról
Iskolánk 2018 óta ápol testvériskolai kapcsolatot a Horvátországi Magyar Oktatási és Művelődési Központtal. A Rákóczi Szövetség pályázata lehetőséget teremtett arra, hogy egy tanulói csoporttal meglátogathassuk testvériskolánkat; Eszék óvárosi részét a Dráva-parttal és a Baranya háromszög néhány történelmi nevezetességét.
Reggel 8 órakor indultunk busszal. Udvarnál léptünk horvát területre, most már mindenféle ellenőrzés nélkül léphettük át a határt. A Drávaszög történetéről, nevezetességeiről a környéken felnőtt Zsigmond Csaba tanár úr adott hiteles tájékoztatást.
Az első úti célunk a batinai (Kiskőszeg) csata tiszteletére 1946-ban emelt emlékmű volt. Az emlékmű központi része 27 méter magas monumentális obeliszk, melynek hegyén van a nyolc méter magas, bronz Győzelemszobor. Az emlékmű különös jellegzetessége, hogy tömegsír is van alatta, amely a Vörös Hadsereg 1297 elesett katonájának maradványait őrzi. Egy közös fotó után gyönyörködhettek a diákok a csodás panorámában.
A következő megálló Csúza volt. A helyi temetőben felkerestük és megkoszorúztuk Ács Gedeon sírját, aki református lelkész, a Drávaszög XIX. századi népéletének tudós megfigyelője és leírója volt. Lelkészi tevékenységét édesapja mellett kezdte Laskón. Rokonszenvezett a 48-as eszmékkel, a szabadságharc bukása után csatlakozott Kossuth Lajoshoz, akit Kis-Ázsiába is elkísért. A kormányzó tábori lelkésze lett, majd pedig Törökországból Amerikába költözött. 1861-ben visszatért szülőföldjére, Csúzára, ahol haláláig lelkészkedett. Közéleti ember volt, olvasóegyleteket, olvasóköröket alapított. A Horvátországi Magyarok Demokratikus Közössége 1997-ben Ács Gedeon Életműdíjat alapított, amelyet azoknak ítélnek oda, akik kiemelkedően sokat tettek a horvátországi magyarságért. Sírja 48-as emlékhelynek számít a helyi magyarság körében.
11.30-kor érkeztünk meg testvériskolánkhoz, ahol Andócsi János igazgató úr fogadott minket, majd az intézmény aulájában tájékoztatás adott az iskolaközpont történetéről, eredményeiről, a diákság mindennapjairól, lehetőségeiről és a horvátországi magyarok helyzetéről. Egy rövid, március 15-re emlékező műsorral köszöntük meg a szíves fogadtatást. Ezután megtekintettük a nemrégiben átadott csodálatos, jól felszerelt, diákbarát kollégiumot. Az iskola ebédlőjében megvendégeltek bennünket egy felejthetetlen ebéddel. A helyi specialitás, a „Mlinci” mellett rétessel és üdítővel kedveskedtek házigazdáink.
A délutáni program során megtekintettük a település óvárosi részét. Eszék, Magyarországhoz is ezer szállal kötődő, közép-európai nagyváros. A Monarchia korabeli épületek, a gyönyörűen felújított barokk kori erődváros jó lehetőséget nyújtott a sétára. A Horvátország „legzöldebb városának” életében fontos szerepet játszik a széles, lassan hömpölygő Dráva, mely innen nem messze a Kopácsi rét páratlanul értékes természetvédelmi területénél torkollik a Dunába. A fiatalos hangulatú egyetemi város természetközelisége, a tágas, gondozott zöldfelületek, a Dráva-part sétánya nagyon tetszettek diákjainknak.
A látogatás utolsó pontja a vásárlás volt. Egy kis időre megálltunk egy plázánál, és a csoport tagjai ajándékokat, emlékeket vásárolhattak maguknak, szeretteiknek.
16.30-kor indultunk haza. A gazdag program sikerességét bizonyította a jókedvű nótázás a buszon, illetve a diákok által megfogalmazott igény a visszatérésre.
Köszönjük a lehetőséget, a támogatást!
Illés Antal, szervező
2024.06.03. Eszék
Beszámoló a Baranya Vármegyei SZC Zrínyi Miklós Gimnázium és Szakképző Iskola tanulói csoportjának 2024.06.03-i eszéki útjáról
Iskolánk 2018-óta ápol testvériskolai kapcsolatot a Horvátországi Magyar Oktatási és Művelődési Központtal. A Rákóczi Szövetség pályázata lehetőséget teremtett arra, hogy egy tanulói csoporttal meglátogathassuk testvériskolánkat; Eszék óvárosi részét a Dráva parttal és a Baranya háromszög néhány történelmi nevezetességét.
A részletes egyeztetések és a programok előkészítése után összeállt az a 44 főből álló csoport, akik képviselték iskolánkat az úton.
Reggel 8 órakor indultunk busszal. Udvarnál léptünk horvát területre, most már mindenféle ellenőrzés nélkül. A Drávaszög történetéről a környéken felnőtt Zsigmond Csaba tanár úr tartott nekünk értékes beszámolót.
Az első megállónk Kiskőszeg volt, ahol a batinai csata tiszteletére emelt emlékművet tekintettük meg. Az emlékmű különös jellegzetessége, hogy tömegsír van alatta, amely a Vörös Hadsereg 1297 elesett katonájának maradványait őrzi. Itt kb. fél órát töltöttünk el, fotókat készítettünk és körbe sétáltuk az emlékművet.
A következő megállónk Csúza volt. A helyi temetőben felkerestük Ács Gedeon sírját és Zsigmond tanár úr elmesélte nekünk hogy ki is volt ő. Többek között megtudtuk azt is, hogy református lelkész, a Drávaszög XIX. századi népéletének tudós megfigyelője és leírója volt. Érdekes volt megtudni ezeket az információkat.
Kb. 11:45-kor érkeztünk meg testvériskolánkhoz, ahol nagy örömmel arcán köszöntött minket Andócsi János igazgató úr. Az intézmény aulájában rövid és érdekes tájékoztatást adott az iskolaközpont történetéről, eredményeiről, a diákság mindennapjairól, lehetőségeiről és a horvátországi magyarok helyzetéről. Ezután körbe jártuk az iskolát, megtekintettük a tornatermüket és a nem régiben átadott csodálatos, jól felszerelt, diákbarát kollégiumot. (Itt is készült csoportkép az igazgató úrral közösen emlékként.) A kisebb „túránk” után az iskola ebédlőjében megvendégeltek minket egy finom ebéddel.
A délutáni program során megtekintettük a település óvárosi részét. A fiatalos hangulatú egyetemi város, a tágas, gondozott zöldfelületek, a Dráva-part sétánya személy szerint nekem mind-mind nagyon tetszett.
A látogatás utolsó pontja a vásárlás volt. Egy kis időre megálltunk egy plázánál, ahol mindenki azt vásárolhatott amit csak szeretett volna. 15:00-kor indultunk haza.
U.i.: Nem először vettem részt ilyen kiránduláson, de pont ugyan olyan jól éreztem magam mint az elsőn. Szerintem mindannyiunk nevében mondhatom, hogy köszönjük ezt a fantasztikus utat! Egy újabb élménnyel gazdagodtunk.
Szigetvár, 2024. 06. 04.
Kelemen Rebeka, 11.B-s diák
Szigetvár és Eppingen között 1992. június 19-én köttetett meg testvérvárosi megállapodás. A szerződést Darázsi Mátyás és Erich Pretz polgármesterek írták alá. Az aláírók célja a két város lakosságának megismerkedése, az idegenforgalom fellendítése, gazdasági kapcsolatok kiépítése, kulturális, oktatási, egészségügyi és sportprogramok lebonyolítása.
A közös tevékenységek motorja az Eppingen-szigetvár Baráti Kör lett.
Hamarosan a városok két középfokú intézménye az eppingeni RealSchule és a Zrínyi Miklós Gimnázium is egymásra talált. Rendszeressé váltak az évenkénti csereutazások, melyek során diákjaink németországi barátok megismerése mellett, német nyelvtudásukat is fejleszthették.
2019. június 23-26-a között Eppingenben jártunk.